Haber

Macron’a suikast düzenlemeyi planlayan 13 aşırı sağcı hakim karşısına çıktı

2018’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a saldırı planlamak ve komplo kurmakla suçlanan aşırı sağcı 13 kişinin yargılanmasına başlandı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Les Barjols olarak bilinen aşırı sağcı grupla bağlantılı 2’si kadın 13 kişi, Macron’a yönelik “terörizm ve komplo kurmak” suçlamasıyla dün Paris Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Yaşları 22 ile 66 arasında değişen sanıklar, Birinci Dünya Savaşı anma töreninde Macron’a saldırı planlamak, telefonda ve aralarındaki görüşmelerde darbe planlamak ve terör eylemlerine hazırlanmak suçlarından Kasım 2018’de yargılanıyor. göçmenlere ve camilere yönelik şiddet.

Sanıklar, Macron’a saldırı girişiminde kusurlu bulunmaları halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Davanın şubat ayına kadar devam edeceği belirtiliyor.

Facebook’ta kuruldu

2018’de başlayan soruşturmada, Fransız iç istihbarat örgütleri aşırı sağcı Jean-Pierre Bouyer grubunun Macron’a saldırı planladığı bilgisine ulaştı.

Kasım 2018’de Fransız polisi bir toplantı sırasında Bouyer dahil 3 kişiyi bastı ve gözaltına aldı.

Baskında polis, Bouyer’in Peugeot 406 aracının içindeki konutunda kurşun geçirmez yelek, askeri bıçak ve teçhizat ile silah ve mühimmat ele geçirdi.

2017’de Fransa’da Facebook üzerinden kurulan aşırı sağcı grubun 60 yaşındaki lideri Denis Collinet, 2020’de polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu