Haber

Altun: Soykırımın tanımı siyasi iftiradır!

ANKARA (İGFA) –İletişim Lideri Fahrettin Altun, 1915 Olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmenin siyasi hesaplardan beslenen bir iftira olduğunu söyledi.

Önder Altun, 1915 Olayları’nın karalayıcı bir şekilde tarihsel bağlamından koparılarak giderek derinleşen tek taraflı bir anlatıma dönüştüğüne dikkat çekerek, “Söz konusu döneme ilişkin tarafsız bilimsel yaklaşımlar yerini 1915 Olayları’na bırakmıştır. Dünya parlamentolarının kendi iç siyasetlerine hizmet etmek için takındıkları tek taraflı yaklaşım, “Uluslararası toplum, ASALA adı altında ve dezenformasyon yoluyla ülkemize yönelik terör faaliyetleri ile sürekli manipüle edilmekte ve 1915 Olayları ile ilgili asılsız iddialar ortaya atılmaktadır. gündeme getirdi.” değerlendirmesini yaptı.

New York’ta Türkevi’nde düzenlenen panele görüntülü mesaj gönderen İrtibat Lideri Fahrettin Altun, uzun bir aradan sonra Ermenistan’ın 1915 Olayları’na ilişkin asılsız iddialarının Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde oturmasına da engel olduğunu söyledi. 1915 Olaylarını tarihsel ve tarihi terimlerle açıklamıştır. Jenerik dayanaktan yoksun bir biçimde “soykırım” olarak tanımlanıp sunulmaya çalışılmasının siyasi hesaplarla körüklenen bir iftiradan başka bir şey olmadığını vurguladı.

Altun dedi ki:

“1948 BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kararlarıyla bağdaşmayan ve uluslararası hukuka aykırı her zaman asılsız argümanlar ileri sürme amacının dünya siyasetine ve kamuoyuna yük getirme amacı taşıdığı açıktır. Türkiye Cumhuriyeti olarak. Türklerin ve Müslümanların maruz kaldığı onca katliama, 1915 Olaylarına rağmen acıları hiçbir zaman inkâr etmedik, acıların ortasında bir hiyerarşi kurmadık. Siyasette, akademide ve kamuoyunda manipülasyon ve algı yönetimi ön plana çıkıyor. 1915 Olayları tek taraflı ele alınıyor ve siyasi amaçlarla Türkiye aleyhine kullanılıyor”.

silopi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu