Ekonomi

Mehmet Şimşek açıkladı: 25 milyar lira garantiye 30 milyar lira destek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine bazlı kredi garanti sistemi kapsamında uygulanacak yeni destek paketine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yeni ekonomik program kapsamında seçici kredi uygulamalarının önemine dikkat çeken Şimşek, bu yolla üretimi ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini belirterek, ihracatın ülke ekonomisi açısından taşıdığı değere dikkat çekti.

Bugüne kadar Hazine kaynaklı kredi kefalet sistemiyle çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve teminat yetersizliği yaşayan birçok ticari işletmenin finansmana erişiminin sağlandığını vurgulayan Şimşek, “Güncel ekonomik gelişmeler kapsamında yeni destek paketleri, yatırım, ihracat, sürdürülebilirlik yatırımları ve dijital dönüşüm sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak hayata geçiriliyor.” Bu konuyla ilgili çalışmalarımız tamamlanma aşamasına geldi” dedi.

‘UZUN VADELİ FIRSAT SAĞLANIYOR’

Söz konusu destek paketlerinin bankacılık sistemindeki mevcut makro ihtiyati çerçeve içerisinde, piyasa koşulları ve bankacılık ilke ve ilkelerine uygun olarak kullanılacağını belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, gerçek departmanımız olan ihracatçılarımızın her zaman arkasındayız, ve desteklemeye devam ediyoruz. Yeni destek paketimizle 25 milyar liralık garanti sağlıyoruz. Bunun karşılığında firmalarımıza 30 milyar liralık kredi olanağı sunacağız. Yeni destek paketleriyle finansmana erişimin kolaylaştırılması amaçlanıyor. Teminatı yetersiz olan firmalara söz konusu kredi olanağının kredi garanti kuruluşları aracılığıyla sağlanması planlanmaktadır. Paketler genel olarak ticari krediler için 24 aya, yatırım kredileri için ise 120 aya kadar vade belirlenebilmektedir.”

KREDİLER PROTOKOL ÇALIŞMALARI SONUNDA SAĞLANACAK

Tahsis edilen kefalet limitleri belirlenirken benzer amaçlı diğer paketlerin kullanılmayan limitlerinin yeni paketlere aktarılmasının planlandığını belirten Bakan Şimşek, “Bakanlığımız ile Kredi Garanti Vakfı AŞ arasındaki protokol çalışmalarının tamamlanmasının ardından İhracatı Geliştirme AŞ ve bağlı ortaklığı Finans Kefalet AŞ’nin katılımıyla yeni destek paketleri kapsamında ödemeler başlayacak.” söz konusu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu