Haber

Trablus’ta milis gruplar arasında çatışma: Uçuşlar durduruldu

Libya’nın başkenti Trablus’ta Ulusal Birlik Hükümeti ile Libya Başkanlık Konseyi arasında dün başlayan çatışmalar sürüyor. Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanlığına bağlı Kabahatler ve Terörle Mücadele Birimi ‘Rada’nın, Milli Birlik Hükümeti’ne bağlı ‘444 Tugayı’nın tanınmış komutanlarından Mahmud Hamza’yı tutuklaması üzerine çatışmalar çıktı.

Trablus’un birçok yerinden silah sesleri geldiği belirtilirken, ölü ve yaralı sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Dün 26 ailenin çatışma bölgelerinden tahliye edildiği belirtildi.

UÇUŞLAR DURDURULDU

Öte yandan Libya devlet havayolu şirketi ‘Afriqiyah Airways’ tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkentteki Uluslararası Mitiga Havalimanı’na uçuşların durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, uçuşların başkentin 200 kilometre doğusunda bulunan Misrata Havalimanı’ndan yapılacağı belirtildi. Libyan Airlines’ın da Misrata’ya sefer düzenlediği kaydedildi. Çatışmalardan dolayı Bingazi’den Trablus’a uçuşların da durdurulduğu bildirildi.

28 Mayıs’ta başkent Trablus’ta iki taraf arasında aralıklarla kısa süreli çatışmalar yaşandı. ‘Rada’ ve ‘444 Tugayı’ ülkenin batısında faaliyet gösteren en güçlü iki milis grubu olarak kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)

haber-kalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu